Türkiye’de internetin en popüler adreslerinden biri olan ve tamamen yazılı bir içerikle dolu Ekşi Sözlük’ün yazarları bir hikâye kitabıyla sanal alemden kütüphanelere sıçradı.

Standart bir profili olmayan ve hayat tarzları, algıları, kişisel tarihleri, fikirleri, zikirleri başka başka binlerce yazarın yer aldığı ve adetâ hafızalarını paylaştıkları Ekşi Sözlük daha önce de “entry”lerden oluşan bir seçkiyle kitaplaşmıştı. Sel Yayıncılık’tan çıkan ve “Ekşi Sözlük markası” taşıyan bu ilk kitabın ardından 2005 yılında “Ekşi” adıyla kısa süreli bir mizah ve popüler kültür dergisi çıkmıştı. Uzun soluklu olmasa da bu dergi deneyimi Ekşi Sözlük yazarları ve okurları içinde yankı bulmuştu.

Şimdi ise aynı zamanda sözlük yazarlarından olan gazeteci/edebiyatçı Kadir Aydemir’in ana fikriyle yola çıkan sözlük yazarları ortak bir hikâye kitabı yayımladı: Ekşi Öyküler.

Kitap, Türkçe’nin iyice SMS diline döndüğü, tuhaf kısaltmaların, bozuk veya yabancı kelimelerin tahakküm ettiği internet alemine yine içeriden bir tashih olarak dikkat çekiyor. Ekşi Sözlük yazarları, bu kitapta yer alan ve gerçek isimleriyle değil rumuzlarıyla yazdıkarı hikâyeleriyle gerçek edebiyatın kimi zaman kıyısında kimi zaman içinde dolaştıklarını gösterdiler. Temiz bir Türkçeyle yazılmış ilginç deneysel hikâyeler, farklı kurgular, gayet edebî dil oyunları kitabın dikkat çeken özelliklerinden.

Ekşi Öyküler, aynı zamanda bir çok yazarın ortak çalışması olarak bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Kitapta 62 yazarın aşkla, ölümle, ayrılıkla, düşlerle, şiirlerle, yalnızlıkla dolu kısa hikâyeleri var ve yazarlar edebiyatta adetâ “biz de varız” diyor.

Kitabın editörü Kadir Aydemir ise verdiği röportajlarda ve sözlük ortamında yaptığı açıklamalarda, kitabın devamının geleceğini, bu kitap sayesinde birçok gizli edebiyatçının ortaya çıktığını belirtiyor.

Ekşi Öyküler
Yitik Ülke Yayınları – Yay. Haz: Kadir Aydemir
Fiyatı: 20 YTL

Reklamlar