Google Chrome aniden karşımıza çıktı. Hakkında çok fazla yazılıp çizileceği belli. İnterneti tümüyle değiştirecek, hatta bilgisayar dediğimiz şeyi değiştirebilecek bir potansiyele sahip gibi duruyor çünkü. Üstelik yine açık kaynaklı.

Şimdi kullananlar bilirler, Google Belgeler diye bir hizmet çıktı çıkalı, aynı tabloyu (hani excell’de yaptığınız şey) ya da aynı sunumu (bu da powerpoint) ya da aynı metin belgesini (word beyav), aynı anda birden fazla kullanıcı işleyebilmekte, üzerinde değişiklik yapabilmekteydi. Teee Ankara’dan, Lyon’daki geliştiriciyle beraber iş yapmak böylece mümkün oldu.Neyse, çok geyiğe girmeyeceğim. Google Chrome’da adamlar Javascript’i işlemciye derlenmiş olarak gönderiyormuş. Bunu da Danimarkalı V8 adlı bir şirketin geliştirdiği V8 Javascript Engine ile başarmışlar.

Yani diyor ki,

“Bugüne dek bu denli çıldırmaya elverişli olmayan tarayıcılar yardımıyla, aynı anda aynı tabloyu size düzenletebilmişsek, bu yeni alet sayesinde aynı anda birden fazla mühendise ve mimara web için geliştirilmiş bir CAD platformu üzerinde halay çektirebiliriz.”

Sanırsam elimize bir fare alıp Chrome Ölüleri Say diyerek Robert Ervin Howard abimize selam edebiliriz. Şu anda indiriyorum beta sürümünü.

Reklamlar